Home > Blog > “How to Save Money on Paleo Meals to Go”

How to Save Money on Paleo Meals to Go

by Lean Kitchen

Last Updated: December 18, 2024

If you’re new to a paleo diet, you might be concerned about how much it will cost to maintain it. Comprised of lean meats, fish, vegetables, fruit, eggs, nuts and seeds, a paleo diet can appear to be an expensive endeavor. After all, fresh produce and meats are frequently among the higher-priced items of a grocery store. Couple that with the perceived extravagance of ready-made meals, and the convenience of paleo meals to go can seem truly out of reach rather than a realistic option for most of us. Fortunately, paleo meals to go can be surprisingly affordable. Here’s how to save money while still enjoying paleo meals on the go:

Determine Your Budget

Creating a budget is the first step to saving money. You can’t lower your expenses if you don’t have an idea of what things actually cost and how much you’re already spending. Thus, to save money on paleo meals to go, you need to determine a practical amount you hope to spend on food each month. With that in mind, you can begin looking for options to cut those costs in practical ways while buying paleo meals to go.

Subscribe to a Meal Delivery Service

Contrary to what you might believe, commercial meal plans can be excellent tools for people wanting to eat better, as well as to save money. Think about it; meal delivery services, in particular, encourage eating in, which is less expensive than going out. Furthermore, buying paleo meals to go cuts down on food waste, delivering to you only what you want and can eat during any one meal. Paying for meat or vegetables from the grocery store that might or might not be consumed because you lost interest in cooking or let them spoil can quickly add up. Here at Lean Kitchen, for instance, customers can choose from several different types of meal plans, many without delivery fees. And if you purchase a recurring plan from us, you can save even more, bundling a variety of paleo meals to go in bulk and lowering your overall costs when compared to buying individual items at a grocery store.

Choose Your Paleo Meals to Go Wisely

Of course, you can augment your savings on paleo meals to go by choosing wisely amongst your options. Paleo ingredients are naturally nutrient-dense, but some are more so than others. If you choose the right paleo meals to go, you satisfy your cravings, eliminating the need to eat more and, thus, saving you money in the long run!

Want to Learn More?

Paleo meals to go don’t have to be expensive and can actually end up saving you money if you know what you really need and where to buy them. Our menu here at Lean Kitchen includes a variety of paleo meals to go options, making it easier than ever for people to eat right, feel better and save time, as well as money. Please contact us to learn more about our food, its nutritional benefits and why our meal service is an affordable solution for healthy living!

Find a store near you.

Eat with purpose.

Fresh. Healthy. Convenient.

rewards lifestyle program
rewards lifestyle program

Get the app today

Skip to content